salary 1319059 ml

Gdzie uczyć się HTML i CSS?

Chcąc nauczyć się nowej umiejętności najtrudniejszy okazuje się często sam początek. Już samo znalezienie dobrej książki lub poradnika na dany temat, który okaże się dla nas odpowiedni niej jest łatwe. W tym artykule przedstawię wam kilka, moim zdaniem najlepszych, kursów i tutoriali internetowych poświęconych nauce HTML i CSS.

W3Schools - HTML(5) Tutorial i CSS Tutorial

http://www.w3schools.com/

Zaczynam od W3Schools ponieważ jest to chyba jedna z najczęściej spotykanych stron w odpowiedziach na forach pod pytaniami odnośnie nauki HTML/CSS. Zaletą tych tutoriali jest bardzo duża liczba tematów i zagadnień, które są poruszane, oraz interaktywne przykłady, w których możemy sami użyć właśnie zdobytej wiedzy. Szkoda tylko, że nie ma zadań, które musimy wykonać.

Materiały na W3Schools nie są do końca tutorialami, dla mnie mają one trochę formę encyklopedii, jednak na ten temat każdy może mieć odmienne zdanie. Kolejnym problemem W3Schools jest nierówny poziom materiałów. Sporo z nich jest na wysokim poziomie, jednak zdarzają się takie, które po prostu źle uczą czytelników i wyrabiają u nich złe nawyki.

Learn to Code HTML and CSS

http://learn.shayhowe.com/html-css/ Kurs składa się z 2 części, jedna przeznaczona jest dla początkujących, a druga (z dopiskiem Advanced) dla osób bardziej zaawansowanych. Część przeznaczona dla początkujących składa się z 12 lekcji, które dobrze wprowadzają nas w świat HTML i CSS. Przerobienie tego kursu na pewno nie wzbudza poczucia zmarnowanego czas. Kurs zawiera opis najważniejszych elementów, wraz z przykładami ich użycia.

Jest to ciekawa propozycja nie tylko jako materiał do jednorazowego przeczytania, można do niego również wracać w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań w projektowaniu stron internetowych. Jeśli nie lubisz za dużo czytać na ekranie komputera, cały kurs jest też dostępny w formie papierowej książki, lub w wersji na czytniki ebooków.

Kurs HTML na codecademy

https://www.codecademy.com/tracks/web

Kurs jest bardzo podobny do innych dostępnych na codecademy. Największą jego zaletą jest stawianie na praktykę. Teorii jest tylko tyle ile potrzeba do wyjaśnienia zagadnień. Reszta to 100% praktyki. Kurs jest podzielony na rozdziały, w których mamy kilka zadań do rozwiązania, za które otrzymujemy punkty. Zaletą tego kursu jest też to, że efekty naszych zań widzimy od razu na stronie.

Jest to dobra propozycja dla osób, którym ciężko uczy się z książek, a które bardzo szybko przyswajają wiedzę poprzez praktykę, jeśli jesteś jedną z takich osób, mogę Ci polecić ten kurs. Jeśli jednak wolisz bardziej szczegółowe opisy i wyjaśnienia warto zacząć swoją przygodę z HTML i CSS od czegoś innego.

Dokumentacja

http://www.w3.org/community/webed/wiki/HTML/Elements https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/@counter-style/additive-symbols

Strony te nie są kursem lecz dokumentacją HTML i CSS. Raczej nie warto ich używać na samym początku. Jeśli jednak będziesz już tworzył swoją stronę i będziesz miał wątpliwości co do danego elementu, warto sprawdzić jak go poprawnie używać. Obie strony zawierają dokładne opisy elementów wraz z przykładami użycia.

Podsumowanie

Przedstawiłem w artykule kilka źródeł. Z każdego z nich można się nauczyć HTML i CSS, jednak po przeczytaniu warto wybrać te które będzie najlepsze dla Ciebie. Wszystkie zasoby, które zaprezentowałem w artykule są w języku angielskim, niestety po polsku ciężej znaleźć dobre i aktualne zasoby. Jeśli jednak wolisz uczyć się HTML w naszym języku mam dla Ciebie dobą informację. Już niedługo startujemy z kursem HTML na platformie CodeQuack.

Jeśli sami uczyliście się z jakiś innych stron, które możecie polecić innym piszcie o nich w komentarzach.