52378246 s

Co trzeba umieć, aby zrobić własną stronę internetową?

Swoją pierwszą komercyjną stronę zrobiłem w liceum, czyli około 2003 roku. Była to strona zespołu Bright Ophidia. Właściwie to teraz zastanawiam się, czy to było zlecenie komercyjne bo chyba zarobiłem na tym nic lub marne grosze. W każdym razie to było zlecenie, którego efektem była strona w Internecie.

Co jest potrzebne do stworzenia własnej strony internetowej? Po pierwsze HTML czyli hipertekstowy język znaczników. Umożliwa on nam stworzenie struktury strony internetowej, określenie gdzie znajdą się rzeczy takie jak nagłówki, paragrafy, obrazki. Tak wygląda fragment HTML:

 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
10
11
12
<html>
 <head>
	<title>Moja strona</title>
 </head>
 <body>
  <h1>Nagłówek</h1>
  <p>
   Witaj świecie!
			<a href="https://duckduckgo.com">Wyszukaj coś</a>
  </p>
 </body>
</html>

W tym fragmencie mamy standardową strukturę. Cała strona jest opakowana w tag <html>...</html> wewnątrz niego znajdują się dwa tagi: <head> oraz <body>. Tag head zawiera różne metadane o stronie, w tym przypadku tag <title>, który zawiera tytuł strony. Ten tytuł będzie widoczny na zakładce w Twojej przeglądarce internetowej. Tag body zaś zawiera właściwą, widoczną część strony. W jego wnętrzu znajduje się główny nagłówek h1 oraz p czyli paragraf. I wewnątrz tagu p znajduje się esencja HTML… HTML to hipertekstowy język znaczników, a hipertekst to nic innego niż tekst z linkami, które umożliwają nawigację miedzy stronami. Tak więc tag <a></a> to jest właśnie link!

Sama strona w HTML nie będzie ładna. Do jej upiększenia przy się nam CSS - czyli kaskadowe arkusze stylów. Są to reguły, które stosuje się do tagów HTML. Te reguły mogą być dość specyficzne, na tyle że jesteśmy w stanie aplikować je do konkretnych wybranych elemenetów HTML, nawet takich, które są głęboko zagnieżdżone. Dzieki tym regułom, możemy nadać style elementom, na przykład kolor, rozmiar czcionki, pozycję czy sposób wyświetlania elementu. Oto przykładowy CSS, który sprawi, że nagłówek strony będzie miał czerwony kolor, a tekst w paragrafie wyświetli na środku:

1
2
h1 { color: red; }
p { text-align: center; }

Jak widać HTML i CSS są naprawdę proste!

Jeśli będziemy chcieli dodać do strony interakcję, musimy wykorzystać JavaScript. JavaScript jest już językiem programowania (HTML i CSS nie są, dlatego nigdy nie nazywajcie się programistami HTML ;)). Niestety w związku z tym JavaScript jest opanować o wiele trudniej niż HTML i CSS.

Jeśli interesuje Cię jak zrobić własną stronę internetową, to mamy dla Ciebie kursy HTML i CSS, które są naprawdę proste. Będziesz programować w przeglądarce i od razu widzieć to co zaprogramujesz. Zachęcamy też do sprawdzenia ścieżki frontend - w każdym z kursów ze ścieżki są dwie darmowe lekcje. A i cena całej ścieżki, 39 zł za miesiąc nauki jest naszym zdaniem rewelacyjna.