49116646 ml

Gdzie znaleźć materiały do nauki Ruby on Rails?

Nauka nowego języka programowania kojarzy się często z kupnem bardzo grubej książki i przerabianiem jej krok po kroku. Chcąc nauczyć się języka Ruby oraz frameworka Ruby on Rails wszystkie potrzebne materiały możemy znaleźć w Internecie. Jest ich bardzo wiele, jednak sporo z nich nie jest wartych uwagi. Przedstawię teraz kilka zasobów, z których sam niedawno korzystałem zaczynając przygodę z Ruby on Rails.

Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, to Ruby jest językiem programowania, a Ruby on Rails najpopularniejszy framework tego języka służący do tworzenia aplikacji internetowych. Zacznijmy od materiałów do nauki języka Ruby.

Try Ruby

Try Ruby jest prostym i przyjaznym dla początkujących tutorialem internetowym, w którym wykonujemy kod Ruby przez przeglądarkę. Kurs składa się 8 lekcji, na które trzeba łącznie poświęcić ok 15 minut. Tutorial ten był dla mnie pierwszym spotkaniem z Ruby, pokazał mi, czym on w ogóle jest, jak zrobić w nim coś prostego, oraz że jest to bardzo przyjemny język programowania i zachęcił mnie do dalszej nauki.

Ruby Track na Codecademy

Kolejnym kursem, który przerabiałem i który mogę polecić jest ten na Codecademy. Jest on również skierowany dla początkujących. Na jego przejście potrzebujemy ok 9 godzin, w ciągu których poznamy wszystkie najważniejsze elementy języka Ruby. Podczas przerabiania kursu dostajemy krótkie opisy zapoznające nas z danymi elementami języka, a następnie wykonujemy proste zadania, które uruchamiają się w przeglądarce internetowej. Przyznam, że dla mnie opisy języka były czasami za bardzo lakoniczne i nie zawsze do końca wiedziałem jak wykonał się dany fragment kodu.

Ruby Koans

Forma tego kursu jest znacznie inna niż dwóch poprzednich, można powiedzieć, że jest to prawdziwe spotkanie z językiem Ruby w czystej formie. Celem kursu jest nauczenie składni, struktury, oraz niektórych funkcji i bibliotek języka Ruby. Jeśli wcześniej nie mieliśmy styczności z testowaniem oprogramowania, kurs wprowadzi nas też do tego zagadnienia. Aby zacząć ten kurs musimy mieć już zainstalowane Ruby na naszym komputerze. Rozwiązywanie polega na uzupełnianiu fragmentów plików, które następnie testujemy. Polecenia do zadań są przekazywane jako komentarze w kodzie. Podczas rozwiązywania tego kursu musiałem trochę poszperać w dokumentacji, co było bardzo dobrym ćwiczeniem.

Michael Hartl: Ruby on Rails Tutorial

Michael Hartl

Jest to pierwszy tutorial Rails na naszej liście, przed którego rozpoczęciem niezbędna jest podstawowa umiejętność programowania w Ruby oraz używania HTML i CSS. Jeśli chcesz, to możesz oczywiście zacząć kurs bez posiadania powyższych umiejętności, sam na początku tak zrobiłem, jednak nie ma to większego sensu. Jeśli już umiesz Ruby, HTML i CSS, sumienne przerobienie tego kursu jest następnym krokiem na drodze do zostania RoR Developerem. Przerabiając ten tutorial stworzysz swoją aplikację internetową, która będzie klonem Twittera. Oprócz Rails poznasz również podstawy języka JavaScript, Git oraz umieścisz swoją aplikację w sieci.

Podsumowanie

Źródła, które tu przedstawiłem były dla mnie bardzo przydatne. Jeśli sumiennie przerobisz je w kolejności, którą podałem, na pewno się sporo nauczysz. Kolejnym krokiem w nauce Rails może być wymyślenie oraz stworzenie swojej własnej aplikacji webowej. Powodzenia!