57854566 m

System kontroli wersji GIT. Założenie konta na GitHub.

Wstęp

Witam Cię w pierwszym artykule z serii, w której zajmujemy się tematyką Systemów kontroli wersji. W tej serii będziemy się zajmować oprogramowaniem Git, które jest bez wątpienia najpopularniejszą aplikacją tego typu. Przyjrzymy się również serwisowi GitHub, co dokładnie on oferuje, dowiesz się już za chwilę.

Ten artykuł jest wstępem do całej serii i zawiera on przede wszystkim niezbędną dawkę teorii. Bardziej praktycznymi zagadnieniami zajmiemy się już w kolejnej części.

System kontroli wersji

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest system kontroli wersji. Jest to specjalny rodzaj oprogramowania, które pomaga zespołom programistów pracować nad tworzeniem aplikacji. System ten zapisuje w specjalnej bazie zmiany, jakich dokonuje programista w kodzie. Używanie takiego oprogramowania ma wiele zalet i warto z niego skorzystać już podczas tworzenia Twojego pierwszego projektu programistycznego. Dzięki niemu możemy cofnąć zmiany, które spowodowały błąd. Na przykład jeśli przez przypadek usuniesz plik, to dzięki systemowi kontroli wersji możesz bez problemu go odzyskać. Kopia bazy jest najczęściej przechowywana również na zdalnym serwerze, dlatego nawet jeśli przypadkowo, w nocy podczas nauki programowania, oblejesz komputer kawą i usmażysz sprzęt, to Twój kod będzie bezpieczny. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa radzimy nie pić kawy przy komputerze :)

Nawet jeśli teraz sam piszesz aplikacje, to w przyszłości na pewno będziesz z kimś współpracować. Zalety systemu kontroli wersji są jeszcze bardziej widoczne, gdy nad danym projektem pracuje kilku programistów. Oprogramowanie to umożliwia pracę wielu osobom nad daną aplikacją, znacznie zmniejszając ryzyko pojawienia się błędów, podczas łączenia efektów pracy. System tego typu przechowuje również informacje o tym kto i kiedy dokonał danych zmian. Jeśli w przyszłości Twój kolega dokona zmian w kodzie i te zmiany spowodują błędy, to dzięki systemowi kontroli wersji będziesz wiedział do kogo udać się w tej sprawie.

Istnieje kilka systemów kontroli wersji, my skorzystamy z oprogramowania Git. Jest ono właściwie najpopularniejszym systemem tego typu, w środowisku Ruby on Rails lub JavaScript jest to niekwestionowany lider. Git jest bezpiecznym i wydajnym oprogramowaniem, został on stworzony w 2005 roku przez Linusa Torvaldsa, sławnego twórcę jądra systemu Linux. Git używany w tak dużych projektach jak chociażby jądro Linuxa lub framework Ruby on Rails. W Twoich projektach też na pewno dobrze się sprawdzi.

Repozytorium

Omawiając Gita trzeba jeszcze wspomnieć, czym jest tak zwane repozytorium.

Repozytorium, w skrócie repo, jest to jakby magazyn lub baza, w której będą przechowywane wszystkie dane systemu kontroli wersji na temat danego projektu. Przyjęło się tworzyć oddzielne repozytorium dla każdej aplikacji lub projektu programistycznego. Tworzeniem repo zajmiemy się już w kolejnym artykule.

Serwisy przechowujące repozytoria

Wiesz już czym jest git, jakie są jego największe zalety oraz czym jest repozytorium. Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak możesz wysłać Twoje repo w świat. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł łatwo współpracować z innymi ludźmi podczas tworzenia projektów, a dzięki kopii repozytorium na zewnętrznym serwerze, zabezpieczysz swoje dane na wypadek ewentualnej awarii sprzętu na którym pracujesz. Zaletą umieszczenia kodu w Internecie jest też to, że w razie problemów możesz podesłać odpowiedni link znajomemu programiście, który Ci pomoże. Możesz też poprosić o ocenę Twojego kodu ludzi z forum.

Istnieją dwa główne serwisy pozwalające na przechowywanie i dzielenie się repozytoriami gita - GitHub i BitBucket. W tej serii artykułów zdecydowaliśmy się pokazać Ci GitHub, jest on prosty i przyjemny w obsłudze, oferuje też duże możliwości. Znaczna większość różnego rodzaju nowych bibliotek open–source, jest udostępniona właśnie na GitHubie. Wadą tego serwisu jest to, że niestety nie oferuje darmowy prywatnych repozytoriów, dlatego jeśli nie chcesz za nic płacić, musisz liczyć się z tym, że cały Twój kod będzie dostępny również dla innych użytkowników. W trakcie nauki programowania najczęściej nie jest to problem. Warto wspomnieć, że GitHub oferuje nielimitowaną ilość darmowych repozytoriów dla studentów. Więcej szczegółów możesz znaleźć na stronie Sudent Pack.

Jeżeli już na początku zależy Ci na tym, aby Twój kod był prywatny, możesz skorzystać z BitBucket. Serwis ten oferuje darmowe, prywatne repozytoria. Płacić trzeba w przypadku, gdy chcemy, aby z naszych repo mogło korzystać więcej niż 5 osób.

Tworzenie konta na GitHubie

Żeby artykuł nie był zbyt monotonny, to pokażę Ci teraz jak założyć konto w serwisie GitHub. Co prawda nie jest to nic skomplikowanego, warto jednak to opisać. Ta część może się okazać bardzo przydatna, w sytuacji, gdybyś napotkał jakieś problemy w trakcie zakładania konta.

Na początek oczywiście wejdź na stronę GitHub. Mam nadzieję, że nie przeszkadza Ci fakt, iż jest ona dostępna w języku angielskim.

Od razu na stronie głównej znajdziesz formularz rejestracji. Wypełnij pola swoją nazwą użytkownika, adresem email oraz hasłem, a następni kliknij zielony przycisk „Sign up for GitHub”.

Strona glowna

Jeśli poprawnie wypełniłeś dane, to powinieneś zobaczyć poniżej pokazany widok. Możesz w nim zdecydować jakiego planu (płatnego lub darmowego) chcesz używać. Domyślnie zaznaczony jest plan darmowy, więc jeśli chcesz przy nim zostać, po prostu kliknij przycisk „Continue”.

step 2

Kolejny krok zawiera pewnego rodzaju ankietę. Jeśli chcesz możesz ją wypełnić, a następnie kliknąć przycisk „Submit”. Natomiast jeśli nie jesteś nią zainteresowany, kliknij link „skip this step” znajdujący się obok zielonego przycisku.

step 3

Gotowe. Właśnie założyłeś konto na GitHubie, powinieneś zobaczyć poniższy widok.

Udana rejestracja

Tworzeniem własnego projektu zajmiemy się w kolejnym artykule, który już niedługo zostanie opublikowany na tym blogu.