salary 1319059 ml

Jak zwiększyć ruch na blogu? Część 1/2

Tworząc strony internetowe zależy nam na jak największej ilości użytkowników, generujących ruch na stronie, ewentualne zyski oraz naszą satysfakcję, że stworzyliśmy coś, co wielu ludzi chce zobaczyć. Jednak już w połowie 2014 roku w internecie istniało ponad miliard stron internetowych. Pojawia się więc problem, jak zachęcić internautów do odwiedzenia właśnie naszej strony.

Dobrym sposobem aby to osiągnąć jest wysoka pozycja w wynikach wyszukiwarek internetowych. Dzięki temu będziemy mogli pozyskać wielu użytkowników bez wydawania zbędnych pieniędzy. Jedyne co musimy najpierw zrobić to zoptymalizować naszą stronę pod kątem SEO czyli search engine optimization. W tym wpisie pokażę kilka najważniejszych technik, które pozwolą Ci na podniesienie pozycji twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Przyjazne adresy URL.

Jeśli nie wiesz czym są przyjazne adresy URL spójrz na dwa poniższe.

1
2
3
http://strona.pl/page.php?id=10&x=55

http://strona.pl/animals/dog

Teraz już na pewno wiesz czym jest przyjazny adres url. Stosowanie takich adresów pozwoli nie tylko zwiększyć pozycję w wynikach wyszukiwania ale jest też przyjazne dla użytkowników. Takie adresy są łatwe do zapamiętania wpisania, można je np. podyktować przez telefon, są atrakcyjne wizualnie, co powala je umieścić w reklamie na stronie lub na ulotce reklamowej, a ponadto dobrze odzwierciedlają strukturę serwisu.

Jeśli używasz feamworku Ruby on Rails polecam użyć do tego gemu friendly_id. Generuje on przyjazne adresy na podstawie np. nazwy danego obiektu. Jeśli używasz innego języka do tworzenia stron www, bez problemu znajdziesz dla niego narzędzia, które pozwolą Ci używać przyjaznych adresów URL.

Metatagi

Kolejnym dobrym sposobem na ulepszenie SEO naszej strony jest dodanie dobrych metatagów. Umieszczamy je w kodzie HTML naszej strony wewnątrz znaczników

1
<head></head>

Zawartość metatgów nie jest prezentowana bezpośrednio w treści naszej strony jednak ma bardzo duży wpływ na wyniki wyszukiwania.

Najważniejszym metatgiem jest bez wątpienia title, który zawiera tytuł naszej strony. Tytuł ten jest widoczny jako pogrubiony tekst w wynikach wyszukiwarek internetowych oraz tytule okna przeglądarki internetowej.

Tytuł strony umieszczamy w sekcji head wewnątrz znaczników

1
<title></title> 

Jego długość nie powinna przekraczać 75 znaków.

Pamiętaj, że dobry tytuł strony pełni kluczową rolę w przekonaniu użytkownika do wejścia na stronę, dlatego na prawdę warto go dobrze przemyśleć. Możesz przetestować kilka różnych tytułów, a następnie na podstawie liczby wejść na stronę wybrać ten najlepszy. Warto również wiedzieć, że pierwsze słowa mają trochę większe znaczenie podczas wyszukiwania niż te na końcu tytułu. Dodam jeszcze, że w tytule strony nie warto umieszczać po prostu jak największej listy słów kluczowych, które nie są związane z naszą stroną. Spowoduje to tylko spadek w wynikach wyszukiwania.

Kolejnym ważnym tagiem jest description, czyli opis naszej strony. Może Cię w tym miejscu zaskoczę, ale musisz wiedzieć, że tag description ma mały wpływ na naszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Zastanawiasz się pewnie dlaczego zatem w ogóle o nim wspominam.

To co zawiera description naszej strony jest wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google pod tytułem i podobnie jak tytuł ma duży wpływ na zachęcenie użytkownika do odwiedzenia naszej strony. W przypadku gdy nie dodamy opisu, Google stworzy go, biorąc wyrywki treści naszej strony. Jednak czasami wygenerowany automatycznie tekst będzie bardzo słabej jakości, co może skutecznie zniechęcić użytkowników.

Opis umieszczamy w sekcji head w następujący sposób:

1
<meta name="description" content="Twój opis strony”>

Dobry opis powinien być napisany pełnym zdaniem i być dopełnieniem tytułu, a nie jego powtórzeniem. Nie możesz też traktować opisu jak pojemnika na słowa kluczowe. Długość opisu nie powinna przekraczać 160 znaków.

Kolejnym ważnym słowem kluczowym, którego warto używać jest tag alt. Zawiera on opis alternatywny obrazków wstawianych na naszą stronę. Używamy go w następujący sposób:

1
<img src="adres" alt="Opis" />

Dodanie opisu jest ważne z kilku powodów: w przypadku gdy obrazek nie zostanie załadowany poprawnie, przeglądarka wyświetli opis alternatywny, wyszukiwarki i ich roboty posługują się tym atrybutem podczas analizowania zawartości strony, narzędzia umożliwiające korzystanie z internetu osobom niewidomym używają tego opisu podczas prezentowania treści, jest on wymagany przez specyfikację HTML, jako obowiązkowy element znacznika img.

Mapa strony

Kolejnym krokiem który pomoże nam uzyskać wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania jest stworzenie mapy strony. Format Sitemap wykorzystuje w swojej konstrukcji strukturę XML. Z tego elementu korzystają wszystkie największe wyszukiwarki Google, Yahoo, Bing. Mapę strony zawiera plik sitemap.xml, który jest listą adresów dostępnych na naszej stronie. Może ona zawierać 50 000 linków, czyli bez problemu wystarczy miejsca na wszystkie Twoje podstrony. Oprócz samych linków możesz w niej umieścić datę modyfikacji, częstość zmian oraz informację o tym jak ważna jest dana podstrona.

Mapa strony jest plikiem XML, dlatego możesz ją stworzyć samodzielnie tak jak zwykły plik XML. Jednak w każdym dobrym narzędziu do tworzenia stron internetowych istnieje gotowe rozwiązanie, które znacznie ułatwi Ci stworzenie mapy. Jeśli używasz freameworka Ruby on Rails polecam gem sitemap_generator, którego używamy w aplikacji CodeQuack.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiłem 3 w miarę proste techniki, które pozwalają znacznie zwiększyć pozycję strony w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większy ruch na stronie. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest dobra treść, bez tego żadne optymalizacje SEO nic nie pomogą.

Jest to pierwsza część artykułu na temat optymalizacji SEO, jeśli Ci się spodobał zostaw komentarz lub udostępnij ten wpis. Jeśli masz jakieś uwagi lub wskazówki dla innych webmasterów napisz je w komentarzu.