Backend

Jak zostać backend developerem?

W powszechnej świadomości utarł się pogląd, że programistów dzieli się na frontedowców oraz backendowców. Ci pierwsi zajmują się frontem - interfejsem, czyli tym z czym ma do czynienia użytkownik aplikacji. Drudzy zaś w dużym uproszczeniu zajmują się wszystkim pozostałym.

Kim jest backend developer?

Backend developer zajmuje się pisaniem kodu, który uruchamia się na serwerze. Jego zadaniem jest sprawienie, by aplikacja dostarczała poprawne, spójne dane. W tym celu backendowiec musi zadbać o takie rzeczy jak tworzenie API, komunikację z bazami danych i zewnętrznymi źródłami danych.

Języki używane na backendzie

Głównym językiem stosowanym do zarządzania relacyjnymi bazami danych jest SQL. Jego znajomość jest bardzo pożądana, jednak nie wszyscy programiści go znają. Ci, którzy nie potrafią z niego korzystać, muszą używać bibliotek ORM, typu Hibernate w Javie czy ActiveRecord w Rails. Warto dodać, że nawet programiści znający dobrze SQL i tak najczęściej korzystają z bibliotek ORM, ponieważ jest to po prostu wygodniejsze. Zdarzają się jednak sytuacje, w których biblioteki nie wystarczają i trzeba napisać fragment kodu SQL.

Po stronie backendu używać można praktycznie wszystkich języków programowania, jednak najpopularniejsze w tym obszarze są Java, C#, Ruby, Python, PHP oraz JavaScript. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, nie da się wskazać najlepszego. Jeśli zastanawiasz się którego z nich użyć warto zapoznać się ze składnią każdego z nich oraz poszukać informacji o wspomnianych już wadach i zaletach. Temat ten zdecydowanie wykracza poza zakres tego artykułu. Ważne, aby wybrać język relatywnie popularny, aby nie było kłopotu z późniejszym utrzymaniem aplikacji.

Gdy już wybierzesz język programowania, przychodzi czas na wybór frameworku, można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju szkielet aplikacji, dzięki któremu nie trzeba pisać wszystkiego absolutnie od podstaw. O ile w przypadku chociażby języka Ruby wybór jest dość prosty (znaczna większość programistów używa Ruby on Rails, chociaż istnieją też inne frameworki używane do specyficznych zadań), to już w przypadku języka PHP wybór jest jest znacznie większy i musisz sam zdecydować który framework chcesz poznać.